آیا به ازدواج مخفیانه ام ادامه دهم یا طلاق بگیرم؟

ازدواج مخفیانه

سوال:

باسلام.
من وشوهرم باهم همسایه ایم من ۳۲سالمه وشوهرم ۲۸ سالشه. من قبلا ازدواج کردم شوهرم فوت کرد بعد هشت سال پسر همسایه مون اومد خاستگاریم البته مخفیانه و باعنوان عقد موقت، چون هنوز مجرد بود و ازدواج نکرده بود. از خانوادش هم خیلی میترسه با اصرار و به زور التماس منو مجبور کرد بله بهش بدم تا یه ماه دیگه اوضاع رو درست کنه و آشکار کنه، الان دوسال و نیم طولش داده، عقدمون رو دائمی کرد ولی فقط دفترچه ای.
به خاطر این قضایا من خیلی اوقاتم تلخه نه کار درستی داره، نه خرجی میده، تنها چیزی ک داره فقط میگ که من دوستت دارم و نمیتونم ازت جداشم، نمیدونم موندم چیکار کنم حتی انقدر من کلافه شدم.
دوبار بزور بردم تا طلاق ولی رجوع کرد. به نظر شما من چیکار کنم؟ میگه که درست میکنم ولی بی عرضه تر از این حرفهاست. کمکم کنید یه راهی جلو پام بزارید. بدبختی همسایه ایم نمیتونم فراموشش کنم حضورش بعد جدا شدن توی محله واسم سنگینه، درمونده شدم.

پاسخ:

☝️قبل از اینکه تصمیم نهایی را بگیرید به سوالات زیر پاسخ بدهید.

🔮آیا هنوز هم احساس مثبتی به همسرتان دارید؟

خشونت‌های خانگی و تنش‌های دائمی و اختلاف نظر‌های شدید معمولا باعث می‌شوند که حتی اگر زمانی شریک زندگی‌تان را دوست داشته‌اید اکنون دیگر هیچ احساس مثبتی به او نداشته باشید. اما اگر رابطه‌تان خشونت آمیز نبوده و هنوز هم محبتی نسبت به هم احساس می‌کنید، خوب است که به جای جدایی به بهبود رابطه فکر کنید.

🔮آیا همیشه راهتان از هم جدا بوده؟

اگر همیشه هر کدام از شما به شیوه خودش زندگی کرده، هرگز احساس نکرده‌اید که شریک و همراهی در زندگی دارید، بعید نیست که بودن و نبودن همسرتان فرقی به حالتان نداشته باشد و این رابطه فقط یک نام را یدک بکشد.

🔮آیا طلاق یک تهدید است یا یک تمایل واقعی؟

آیا واقعا می‌خواهید طلاق بگیرید یا این یک تهدید ناشی از افسردگی، خشم، ناامیدی و احساس شکست است؟ آیا طلاق را راه فرار از بحران می‌دانید یا راهکاری است برای بهتر زندگی کردن؟ اگر حرف از جدایی می‌زنید فقط به این دلیل که هدفتان جلب توجه همسرتان است به این نکته هم فکر کنید که شاید واقعا او این تهدید را عملی کند.

🔮آیا این یک تصمیم احساسی است یا کاملا آگاهانه است؟

آیا از این تصمیم مطمئن هستید یا آن را صرفا از روی خشم و ناامیدی گرفته‌اید؟ پیش می‌آید که ما احساساتمان را عملی کنیم بدون اینکه کاملا به آن فکر کرده باشیم. رفتار و تصمیم‌های ما ممکن است کاملا احساسی باشند بدون در نظر گرفتن جنبه‌های عقلانی. تصمیم شما برای جدایی چگونه است؟ آیا این چیزی است که منطق حکم می‌کند؟

🔮انگیزه شما برای جدایی چیست؟

آیا فکر می‌کنید رابطه شما آنقدر بحرانی و غیرقابل تغییر است که باید هرطور شده تمامش کنید؟ آیا شرایط بعد از جدایی به مراتب بهتر و قابل قبول‌تر از ادامه زندگی است؟ آیا شما سعی می‌کنید از یک خشونت دائمی رها شوید و قصد دارید خودتان را از این شرایط بیرون ببرید؟ آیا زندگی با این فرد هویت، شخصیت، اعتبار، آبرو،عزت نفس، آرامش یا سلامت جسمی و روانی‌تان را تهدید می‌کند و تلاش شما برای بهبود زندگی خودتان است؟

🔮آیا به اثرات منفی جدایی فکر کرده‌اید؟

جدایی لزوما تصمیم بد و نامطلوبی نیست. این یک راه و فرصت برای تمام کردن رابطه‌ای اشتباه است. شاید انتخاب‌تان غلط بوده و راه را اشتباه رفته باشید اکنون این فرصت را دارید که با جدایی شرایط زندگی‌تان را بهتر کنید. اما در هر صورت شما در جامعه‌ای زندگی می‌کنید که روی خوشی به جدایی نشان نمی‌دهد. حمایت‌های اجتماعی از زنان و مردانی که جدا شده‌اند بسیار کم است. بعد از جدایی ممکن است شرایطی پیش بیاید که بیشتر احساس خلأ، ناامیدی، افسردگی و شکست کنید. آیا می‌توانید با شرایط تازه بخوبی کنار بیایید؟

👌بهتر است پس از پاسخگویی دقیق به این سوالات به امتیازهایی که شوهرتان برای شما دارد توجه کنید. به ظاهر، کیفیت مسائل جنسی، اخلاق و شیوه برخورد، وضعیت و حمایت مالی ایشان از شما، جایگاه اجتماعی شوهرتان و سایر معیارهایی را که مدنظرتان است لیست کنید و همچنین در ستونی دیگر معایب ایشان را بنویسید و به هر دو ستون امتیاز دهید. اگر امتیاز معایب بیشتر از محاسن بود میتوانید با قاطعیت به جدایی فکر کنید. از لحاظ سنی نیز مسئله شما قابل تعمق است، چرا که بهتر است زن از مرد چند سالی از لحاظ سنی کوچک باشد (۲ الی ۷ سال). شاید این تفاوت سنی برای شما مناسب نباشد. البته بستگی به نظر و معیار طرفین دارد.

با آرزوی موفقیت

ایلقار موذن زاده(روانشناس)

@ilqarmoazzen

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آیا به ازدواج مخفیانه ام ادامه دهم یا طلاق بگیرم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آزمون آنلاین

آزمون آنلاین

مجوز فعالیت سایت

logo-samandehi

ویدئو برتر

باز کردن چت
سلام
نیاز به مشاوره دارید؟

طراحی سایت , بهینه سازی سایت