Connection Information

To perform the requested action, WordPress needs to access your web server. Please enter your FTP credentials to proceed. If you do not remember your credentials, you should contact your web host.

Connection Type

آیا ازدواج با وجود اختلاف مذهب امکان پذیر است؟ | کایزن

آیا ازدواج با وجود اختلاف مذهب امکان پذیر است؟

ازدواج

سوال:

دخترخانوم ۳۰ ساله ای با اقاپسر ۲۹ ساله ای مدتی باهم آشنا شدن. هردو در مقطع دکترا در حال تحصیلن. تو این مدتی که آشنا شدن از هم خوششون اومده ولی سه مورد هس که دختر خانوم رو مردد کرده.

اول اینکه آقا پسر مذهبشان سنی هست. دوم اینکه یکی از دلایلی که آقا پسر این دختر و در نگاه اول انتخاب کردن شباهت فیزیکی این دختر به شخصیه که آقا پسر قبلا بهشون علاقه داشت ولی بدلایلی دختر ازدواج کرد و این رو خودش همون بار اول به دختر گفته. سوم هم کوچک بودن سن پسر از دختر.
ممنون میشم راهنمایی کنین.

پاسخ:

🔮برای ازدواج دو فرد نمیشود با سه مورد مطرح شده تصمیم گرفت. ازدواج دو فرد پیوند عمیقی ست که بررسی مولفه های بسیار فراوانی رو میطلبد. برای یک پیوند ساده کلیه بیش از بیست آزمایش از طرفین لازم است تا چه برسد به مقوله مهمی مثل ازدواج. سوالات بسیاری هست که دو طرف باید به آن جواب بدهند، که در مشاوره های قبلی بهش اشاره کرده ام و میتوانید مطالعه بفرمایید.

🔮اما در خصوص این سه مساله گفتنی ام که، تفاوت ها در ازدواج همیشه چالش ها و مشکلاتی را به همراه می آورد. به خصوص اگر این تفاوتها در مبنا و ریشه باشد.

🔮تفاوت مذهبی، خودش می تواند منشاء تفاوتهای دیگر باشد. حالا برای پیش بینی مسائل در آینده باید سایر متغیرها و معیارهای ازدواج به دقت بررسی شود. اینکه چقدر از نظر شخصیتی این دختر و پسر انعطاف پذیر هستند.

🔮ازدواج دختر و پسر، ازدواج دو نفر نیست، پیوند دو فامیل است، این ارتباطات تا چه اندازه می تواند توسط این دختر و پسر مدیریت شود؟ تفاوت مذهبی فقط مشکل سر راه این دو فرد نیست بلکه فامیلهای دو طرف هم هستند. باید توان مدیریت این اختلاف رو هر دو طرف بررسی کنند.

🔮از نظر سایر مولفه های فرهنگی (هنجارهای اجتماعی، رسم و رسوم، آداب، و …) تا چه اندازه این افراد سعه صدر داشته و پذیرا هستند؟

🔮برای حوزه های اشتراکی مثل فرزندان، مراسمات و …. چه برنامه ای دارند؟

🔮پس اختلاف مذهبی بستگی به میزان انعطاف پذیری و سعه صدر طرفین دارد.

👌اما در مورد اینکه آقا پسر دختری را قبلا دوست داشته و این دختر خانم شبیه همان دختر قبلی هستش، کاملا کار اشتباهی هستش! به هیچوجه نباید معیار انتخاب این آقا پسر این مورد باشد. اگر چنین است پس ازدواج و تصمیمی اشتباه است.

👌در خصوص سن نیز در روانشناسی اختلاف سن ایده آل این است که دختر خانم ۲-۷ سال از آقا پسر کوچکتر باشه ولی ازدواجهای موفق زیادی را هم شاهد بوده ایم که دختر حتی یک یا دو سال از پسر بزرگتر بوده. پس بستگی به این داره که دو طرف تا چه حد از همدیگه حس مثبت میگیرن. میزان حس و حال و الکترایی که دو طرف نسبت به هم دارند تعیین کننده است و اگر این حس مثبت عاطفی طرفین نسبت به هم زیاد باشه، میشه این مساله رو نادیده گرفت.

🔮اما در کل بایستی طرفین حداقل مسائل زیر را بررسی کنند:

💫در مورد نگاه خود به وظایف و زندگی مشترک، آشکارا صحبت کنند، بنا به وضعیت اجتماعی و اقتصادی متفاوت امروزی، به نوعی شاید نتوان خیلی مرز مشخصی برای این وظایف و مسئولیتها تعیین کرد و ناخودآگاه باعث بروز مشکل در آینده می شود، بنابراین دیدگاه خود را قبل از ازدواج مشخص کنند

💫توافق در مورد زمان و تعداد بچه هایی که میخواهند به دنیا بیاورند.

💫بررسی میزان تفاهم طرفین در خصوص تربیت فرزند و باورها و اعتقاداتی که در مورد نحوه گذران زندگی شون دارند(با در نظر گرفتن اختلاف مذهبی)

💫میزان وقت و انرژی و هزینه ای که هر یک از طرفین به خانواده های خود و همسرشان قرار است اختصاص دهند.

💫انتظارات و توقعاتی که دو طرف از همدیگه دارند.

💫بررسی و تفاهم در خصوص مسائل مالی

💫بررسی کیفیت و چگونگی مسائل جنسی

💫درمورد درآمد و هزینه های زندگی با یکدیگر مشورت کنند

💫در مورد چگونگی با هم بودن در اوقات فراغت با یکدیگر

با آرزوی موفقیت

ایلقار موذن زاده(روانشناس)

@ilqarmoazzen

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آیا ازدواج با وجود اختلاف مذهب امکان پذیر است؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آزمون آنلاین

آزمون آنلاین

مجوز فعالیت سایت

logo-samandehi

ویدئو برتر

باز کردن چت
سلام
نیاز به مشاوره دارید؟

پشتیبانی سایت توسط اردپرو