چگونه عادت مکیدن انگشت فرزندم را اصلاح کنم؟

مکیدن انگشت

سوال:

پسر من ۳ساله بود که شروع به مکیدن انگشت شصت دست کرد.
اون زمان به مشاور مراجعه کردم علت و عوض کردن مهد کودک و ساعت کاری طولانی من تشخیص داد. بعد یکسری روش ها و کارها رو انجام دادیم درست شد ولی الان ۸ ماه که به شدت زیادتر شده. هنگام دیدن تلویزیون و خوابیدن و حتی توی ماشین دائما انگشت شصت خود رو میمکد. این کار روی اعصاب من هم تاثیر گذاشته است و حتی احساس میکنم باعث منزوی شدن در آینده بشه. خیلی ممنونم که اجازه دادید مشکلم و مطرح کنم

پاسخ:

برای اینکه این عادت بد فرزندتون رو برطرف کنین میتونین کارهای زیر رو انجام بدین:

به كودك اجازه دهيد، خود به اشتباهش پی ببرد

ممكن است تذكر دادن به كودك در مورد مكيدن انگشتش كارساز باشد اما بهترين راه سپردن اين مشكل به خود اوست.

اگر دوستانش در مهد كودك يك بار او را در اين حالت ببينند و مورد تمسخر او را قرار دهند كودك نا خوداگاه نسبت به اين عمل اكراه پيدا مي‌كند. بچه‌ها معمولاً تصور میكنند كودكاني كه انگشت خود را میمكند، باهوش، خوشحال و زيبا نيستند و همين موضوع باعث میشود كودك‌تان اين كار را جلوی ديگران انجام ندهد.

اينكه كودك خودش به اين نتيجه برسد، بسيار بهتر از آن است كه شما وی را مجبور به اين كار كنيد؛ زیرا که این امر باعث تشدید این عادت می شود.

برايش جايزه تعيين كنيد

هنگامی که این عمل را انجام نمی دهد او را تحسین کنید.  میتوانيد با او وارد بازي شويد. يك تقويم يك ماهه روی يخچال خود بگذاريد و روزهايی كه او را در حين اين عمل نديده‌ايد را علامت‌گذاری كنيد. در پايان ماه به‌خاطر پيشرفتش به او جايزه دهيد.

روش معكوس/درمان با سختگيری

به كودک‌تان كه در حال مكيدن انگشتانش است، بگوييد كه بايد همه انگشتانش را بمكد و او را مجبور به اين كار كنيد و مطمئن باشيد كه او خيلی زود از اين كار خسته مي‌شود.

از او بپرسيد كه چرا اين كار را میكند و مجبورش كنيد تا پاسخ دهد. تنها مشكل اين كار اين است كه وی يك پيشنهاد نادرست را از زبان والدينش خواهد شنيد.

با او منفي برخورد نكنيد

نومیدی و خشم والدین، این عادت کودک را بدتر می کند. اگر در انجام اين كار از خودش پيشرفت كمي نشان داد، او را سرزنش نكنيد. احساس ناتواني در وي خود باعث ادامه دادن اين كار مي شود.

مايع يادآوری به انگشتش بزنيد

گرچه اكثر پزشكان اين كار را بي‌رحمانه توصيف میكنند، اما زدن محلول‌های بد مزه به انگشت میتواند به كودك يادآوری كند كه نبايد انگشتش را در دهان فرو ببرد.

به ياد داشته باشيد كه اين كار را برای تنبيه انجام ندهيد و به او بگوييد كه اين كار تنها برای فراموش كردن اين عادت است.

به دست كردن دستكش روی انگشت هم میتواند به او اين موضوع را گوشزد كند.

ایلقار موذن زاده(روانشناس)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چگونه عادت مکیدن انگشت فرزندم را اصلاح کنم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آزمون آنلاین

آزمون آنلاین

مجوز فعالیت سایت

logo-samandehi

ویدئو برتر

باز کردن چت
سلام
نیاز به مشاوره دارید؟

پشتیبانی سایت توسط اردپرو